021-91302553

ساخت سایت مدرسه

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

 

ساخت سایت مدرسه به منظور افزایش بهره‌وری دانش آموزان و معلمان از کیفیت تدریس مجازی لازم و ضروری است. هم اکنون، بسیاری از مدارس دارای یک سایت مختص به انجام فعالیت‌های آموزشی هستند. توجه داشته باشید که ساخت سایت مدرسه برای تمامی مدارس در کشور به یک صورت نیست؛ چون مخاطبان یک سایت مدرسه می‌توانند در بازه سنی مختلفی باشند. برای مثال، طراحی سایت یک دبیرستان با طراحی سایت یک مدرسه دبستانی متفاوت است؛ زیرا نیاز دانش آموزان دبستانی با نیاز دانش آموزان دبیرستانی به خدمات و امکانات فرق دارد. به همین خاطر است که شناخت نیازهای مخاطبان پیش از سایت ساختن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

امکانات ساخت سایت مدرسه

ساخت سایت مدرسه در دوران کرونا می‌تواند به منظور کمک به برگزاری کلاس‌های آنلاین باشد. به طوری که سایت مدرسه بتواند ظرفیت ۳۰۰ نفری دانش آموزان آنلاین، برای حضور باهم در سایت را فراهم کند و معلم‌ها روزانه از طریق ادوبی کانکت به آن‌ها تدریس کنند. علاوه براین، سایت مدرسه با امکاناتی که دارد، می‌تواند راه ارتباطی مناسبی بین اولیا و معلمان باشد.

۱ برگزاری آزمون آنلاین

یکی از اهداف ساخت سایت مدرسه، برگزاری آزمون آنلاین است تا دانش آموزان بتوانند آزمون‌های خود را به صورت اینترنتی و با امنیت بالا انجام دهند. برگزاری آزمون آنلاین باید به صورت چهار گزینه‌ای و تشریحی باشد. در بخش سوالات تشریحی باید این امکان وجود داشته باشد تا دانش آموزان بتوانند پاسخ سوالات را آپلود کنند.

۲ نمره‌دهی به دانش آموز

بعد از پاسخ به سوالات آزمون‌ها، دانش آموزان می‌توانند نمره آزمون خود را مشاهده کنند. در این بخش، اساتید این امکان را دارند تا نمره دانش آموزان را تنها برای اولیا آن‌ها به نمایش بگذارند. در واقع، سطح دسترسی دانش آموزان به نمره‌ها توسط اساتید قابل تغییر است.

۳ ارائه برنامه کلاسی

برنامه کلاسی مختص هر دانش آموز متفاوت است. به همین خاطر، باید طراحی سایت مدرسه را به صورت کاملا پویا انجام بدهید تا اطلاعات بارگزاری شده برای هر فرد، کاملا منحصربه‌فرد باشد. این اطلاعات برای هر فرد در طول ترم ثابت است و با هر بار تغییر اطلاعات بخش‌های متعدد سایت، نباید تغییر کند.

۴ حضور و غیاب دانش آموزان

با وجود درس‌های مجازی و غیرحضوری، باید این امکان وجود داشته باشد تا حضور و غیاب دانش آموزان به صورت آنلاین انجام شود. حضور و غیاب دانش آموزان باید در طول ترم به طور منظم انجام شود و بعد از هر بار ثبت، اطلاعات ورود و خروج آن‌ها در سامانه ثبت شود.

۵ ایجاد امکان چت با والدین در ساخت سایت مدرسه

در برخی از مواقع نیاز است که اساتید دانش آموزان به طور مستقیم با والدین صحبت کنند. به همین خاطر، در بخش پنل کاربری هر سایت مدرسه، باید این امکان وجود داشته باشد تا اساتید با اولیا ارتباط داشته باشند. در این بخش می‌توان قابلیتی را هم در نظر گرفت که در صورت آنلاین نبودن والدین، به آن‌ها پیامک ارسال شود.

۶ چت با دانش آموزان

بعد از برگزاری هر کلاس آنلاین، معلمان می‌توانند با دانش آموزان به تنهایی صحبت کنند. قابلیت چت معلمان با دانش آموزان در پنل کاربری آن‌ها باید امکانپذیر باشد. منظور از قابلیت چت با دانش آموزان، محیطی شبیه به چت در اپلیکیشن‌هایی مانند تلگرام و یا واتساپ است که زمان آغاز و پایان گفتگو مشخص باشد.

۷ محیط گفتگوی مستقیم

محیط گفتگوی مستقیم برای معلمان و مدیر مدرسه باید فراهم باشد تا جلسات دوره‌ای و ارزیابی را به صورت آنلاین انجام دهند. محیط گفتگوی مستقیم باید به صورتی باشد که تمامی اطلاعات را ثبت کند. دریافت بکاپ از هر محیط گفتگوی مستقیم باید در سایت مدرسه وجود داشته باشد.

۸ معرفی مدرسه و دستاوردها

مدرسه یک مرکز آموزشی است که همواره می‌تواند عضوهای جدیدی را به خود جذب کند. افرادی که به تازگی می‌خواهند عضو این مرکز شوند، نیاز دارند تا اطلاعاتی را در رابطه با دستاوردهای مدرسه بدانند. علاوه براین، بخشی از منوی سایت باید درباره اطلاعات تماس و درباره مدرسه باشد تا کاربران به راحتی بتوانند با مجموعه ارتباط برقرار کنند.

۹ ارائه تکالیف

تکالیف برای هر دانش آموز متفاوت است. سایت مدرسه باید این قابلیت را داشته باشد تا تکالیف دانش آموزان را بعد از هر بار آموزش درس به نمایش بگذارد. بعد از هر بار نمایش تکالیف هر دانش آموز، باید قابلیت آپلود تکالیف وجود داشته باشد. در این بخش از سایت می‌توانید محدودیتی را برای ارسال در نظر بگیرید. برای مثال، سایت مدرسه می‌تواند حداکثر ۲ مگابایت تکلیف را آپلود کند. بنابراین این قابلیت را نیز در انتخاب قالب سایت مدرسه در نظر بگیرید.

۱۰ برنامه امتحانی دانش آموز

بعد از پایان هر بار پایان آموزش دروس باید برنامه امتحانی برای دانش آموزان قابل مشاهده باشد. این برنامه امتحانی برای هر دانش آموز باید به صورت کاملا پویا باشد؛ چون معلم‌های هر دانش آموز متفاوت است. به همین خاطر به طور هوشمندانه باید این بخش را طراحی کنید.

۱۱ ارزیابی دانش آموز در روز کلاس

برگزاری امتحانات هماهنگ در ساعت کلاس، یکی از قابلیت‌های سایت مدرسه است. بیشتر این امتحانات به صورت تستی برگزار می‌شود و بعد از پایان مدت زمان هر آزمون، باید نمرات امتحان به طور خودکار محاسبه شود و در پرتال افراد قرار بگیرد.

۱۲ کتابخانه اینترنتی

کتابخانه آنلاین، یکی از قابلیت‌های خاص یک سایت مدرسه به شمار می‌رود. این قابلیت به صورتی است که دانش آموزان با وارد کردن شماره عضویت خود بتوانند از پی دی اف کتاب‌های مجازی استفاده کنند. البته این قابلیت به تمدید مدت زمان نگهداری کتاب‌ها هم کمک می‌کند. در این بخش می‌توان محدودیتی را برای تمدید مدت نگهداری کتاب‌ها در نظر گرفت که تشخیص مدت دقیق آن، برعهده مدیر کتابخانه است.

۱۳ مشخصات شخصی دانش آموزان در پروفایل

زمانی که دانش آموزان بتوانند حساب کاربری خود را در سایت ایجاد کنند، باید بتوانند مشخصات شخصی خود را در سایت تکمیل کنند. این مشخصات می‌تواند آدرس پستی، آدرس محل زندگی، شماره تماس، شماره تماس والدین و اطلاعات شخصی مادر و پدر دانش آموز باشد. این اطلاعات می‌توانند تغییر پیدا کنند و بعد از هر بار ثبت در سامانه آپدیت شوند.

۱۴ پروفایل معلمان

همانطور که دانش آموزان دارای حساب کاربری هستند، معلمان نیز باید حساب کاربری داشته باشند تا اعضای جدید مدرسه بتوانند از سابقه فعالیت معلم‌ها، نحوه تدریس و میزان رضایتمندی آن‌ها اطلاع داشته باشند. البته این موارد می‌تواند بیشتر هم باشد.