021-91302553

طراحی سایت ریسپانسیو (واکنش گرا)

همه چیز درباره طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش‌ گرا


امروزه به دلیل تنوع زیادی که در سیستم عامل‌ها و دستگاه های هوشمند وجود دارد، طراحی سایت واکنش گرا اهمیت زیادی پیدا کرده‌ است. باید توجه داشت که اندازه نمایشگر دستگاه‌های هوشمند مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ و … باهم برابر نیست به همین خاطر جهت بهبود تجربه کاربری طراحی سایت ریسپانسیو رواج زیادی پیدا کرد.

قطعا شما در حین گشت و گذار در اینترنت با سایت هایی مواجه شده‌اید که محتوای سایت و منوها از عرض صفحه موبایل شما بیشتر هستند و نیاز به اسکرول افقی برای کامل دیدن صفحات است. اینگونه سایت ها ریسپانسیو نیستند یعنی مطابق با اندازه نمایشگر کاربر تغییر اندازه نمی‌دهند. در ادامه به سوالات زیر پاسخ می‌دهیم تا بیشتر با طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا آشنا شوید.

ریسپانسیو بودن سایت یعنی چه؟

معنی کلمه ریسپانسیو چیست؟

چرا واکنش گرا بودن سایت مهم است؟

چگونه بفهمیم یک سایت ریسپانسیو است؟

ریسپانسیو بودن سایت یعنی چه؟

برای تعریف ساده طراحی سایت ریسپانسیو می‌توان گفت سایتی ریسپانسیو یا واکنش گرا است که در مقابل پیمایش صفحه در دستگاه هایی مانند موبایل، تبلیت یا کامپیوتر واکنش نشان داده و براساس رزولوشن و اندازه صفحه نمایش، عناصر سایت بدون نیاز به اسکرول افقی یا زوم کردن به کاربر نشان داده شوند.

گوگل در سال ۲۰۱۵ به طور رسمی اعلام کرد که ریسپانسیو بودن سایت یکی از عوامل رتبه بندی سایت هاست و تاثیر بسزایی در سئو سایت خواهد داشت. اصلی‌ترین کارایی وب سایت ریسپانسیو این است که صفحات وب بر روی طیف گسترده ای از نمایشگرها با هر اندازه ای، به خوبی نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال، برای ساخت سایت شخصی، اکثر افراد اسم شخص را از گوشی موبایلشان سرچ می‌کنند؛ اگر سایت بهم ریخته و نامنظم نمایش داده شود، قطعا کاربر صفحه را می‌بندد؛ همچنین یک تجربه بد از شخص برایش ایجاد خواهد شد.

به بیانی دیگر طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا یک فرایند ضروری است که باعث می‌شود محتوا، طراحی صفحات و عملکرد در هر دستگاهی، مطابق با اندازه نمایشگر همان دستگاه باشد. یک سایت ریسپانسیو باید حداقل دارای سه پوسته برای پهنای باند مرورگر باشد به طوری‌ که متن و عناصر گرافیکی یکسان اما سه سایز کوچک (برای موبایل)، متوسط (برای تبلت و نوت بوک) و بزرگ (برای کامپیوتر و لپ‌تاپ) با پیکسل های متفاوت درنظر گرفته شود.

معنی کلمه ریسپانسیو

ریسپانسیو در لغت به معنای واکنش گرا، پاسخگو و انعطاف پذیر است. در طراحی سایت ریسپانسیو المان ها و عناصر، خودشان را با تغییرات وفق می‌دهند و از بهم ریختگی جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل بجای ریسپانسیو اکثر افراد از معنای معادل آن یعنی واکنش گرا استفاده می‌کنند.

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

هر اتفاق ناخوشایندی در تغییر اندازه المان ها می تواند ناشی از مشکلات ریسپانسیو باشد. به عنوان مثال:

یک صفحه از وب سایت در کامپیوتر درست نشان داده شود اما در تبلت به هم بریزد!

سایز تصاویر آنقدر بزرگ باشد که نیمی از آن بیرون از صفحه نمایش قرار بگیرد!

اندازه متن آنقدر کوچک باشد که حتی با زوم کردن خوانا نباشد!

برای مشاهده کامل صفحه، کاربر نیاز به اسکرول افقی و حرکت به چپ و راست داشته باشد.

از آنجایی که تلفن های همراه ۵۶٫۷۴٪ از مصرف جهانی اینترنت را به عهده دارند به اهمیت بهینه بودن سایت برای تلفن های همراه پی می‌بریم. بنابراین در طراحی سایت ریسپانسیو باید چند ویژگی توسط طراحان رعایت شود:

برای طراحی سایت‌های ریسپانسیو، از فریمورک های Bootstrap ، Foundation ، Materialize و … استفاده کنید.

سایت باید بر پایه گریدهای انعطاف پذیر ساخته شود (طرح بندی مبتنی بر شبکه های انعطاف پذیر، زیرا طراحی ریسپانسیو از رویکرد های مبتنی بر پیکسل دوری می کند.)

تصاویری به کاررفته در طراحی سایت ریسپانسیو نیز باید انعطاف پذیر باشند (تصاویر وقتی در گریدها قرار بگیرند، با استفاده از کلاس های img-fluid و img-responsive در بوت ‌استرپ واکنش گرا می‌شوند.)

لازم به ذکر است طراحی صحیح رابط گرافیکی(UI) و ایجاد تجربه کاربری مناسب می‌تواند کیفیت وب سایت شما را افزایش دهد و درنهایت نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری نیز بیشتر می‌شود. اگر خودتان دانش کافی برای طراحی سایت ریسپانسیو را ندارید، یک شخص یا شرکت متخصص را پیدا کنید و کار را به او بسپارید.

چرا واکنش گرا بودن سایت مهم است؟


گوگل سایت هایی را در صدر نتایج نشان می‌دهد که اصول تجربه کاربری (User Experience) در آن رعایت شده باشد. طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش‌گرا از مهم ترین اصول بهینه کردن سایت برای کاربر است. طراحی سایت واکنش‌گرا، راه حلی برای هماهنگی با تغییرات الگوریتم های گوگل جهت بهبود سئو سایت نیز می‌باشد. یعنی شانس شما برای قرارگیری در سطرهای اول نتایج جستجو بیشتر می‌شود.

لازم است بدانید که گوگل وب سایت هایی را که کاربر پسند (user friendly) نیستند، جریمه می‌کند. ریسپانسیو بودن سایت نیاز اساسی کاربری است که به سایت شما وارد می‌شود، اگر شما پاسخگوی نیاز کاربرتان نباشید قطعا از رقیبان خود عقب می‌مانید.

تست ریسپانسیو بودن سایت


روش های زیادی هستند که صفحات سایت را بررسی و رسپانسیو بودن آن را تعیین می‌کنند.  در ادامه ۳ روش جهت تست ریسپانسیو بودن سایت بیان شده :

تست ریسپانسیو بودن سایت از طریق گوگل


معتبرترین ابزار موجود برای تست ریسپانسیو سایت، ابزار Mobile Friendly Test است. تفاوت اصلی آن با ابزارهای دیگر این است که نمایی از سایت در سایزهای مختلف نمایش داده نمیشود بلکه براساس استانداردهای گوگل تجربه کاربری در موبایل بررسی می‌شود.

سوالات متداول

آیا سایتی را که از ابتدا ریسپانسیو نبوده را می‌توان ریسپانسیو کرد؟

بله می‌توان سایتی را که واکنش گرا نیست با اعمال تغییراتی به صورت ریسپانسیو طراحی کنید.

آیا لازم است فقط صفحه اصلی واکنش گرا باشد؟

باید تمامی صفحات سایت به همراه اجزایی مانند هدر، فوتر، سایدبار و … به صورت ریسپانسیو باشد.

سایت‌هایی که توسط سی فایو طراحی می‌شوند ریسپانسیو هستند؟

بله. سایت ساز سی فایو برپایه هسته ی قدرتمند وردپرس با قالب های استاندارد به همراه طراحی ریسپانسیو، سایت را به شما تحویل می‌دهد.