021-91302553

ساخت سایت علمی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

دنیای علم و دانش گسترده است. دستیابی به آخرین اطلاعات کشف شده در سراسر جهان، همواره برای افرادی که خواستار علم‌جویی هستند، اهمیت زیادی دارد. با وجود تکنولوژی‌های متعدد برای طراحی سایت علمی، بهترین راه برای دستیابی به آخرین و به‌روزترین اطلاعات علمی، عضویت در خبرنامه‌های سایت‌های این حوزه است. با وجود این شرایط، سایر افراد نیز می‌توانند بعنوان نویسنده در سایت علمی دسترسی داشته باشند که درباره به‌روزترین اطلاعات، محتوای خود را ارسال کنند. سایتی مانند ویکی پدیا، مصداق کامل آن چیزی است که درباره امکان دسترسی نویسنده‌ها به سایت علمی گفتیم.

امکانات ساخت سایت علمی

مخاطبان سایت علمی می‌تواند تمامی رده‌های سنی باشند. پس امکانات طراحی سایت علمی باید پاسخگوی نیازهای تمامی مخاطبان یک سایت علمی باشد. در ضمن، طراحی سایت علمی باید به گونه‌ای باشد تا افراد به راحتی و بدون نیاز به پرسش و پاسخ بتوانند از امکانات آن استفاده کنند. سایر امکانات سایت علمی به شرح ذیل است:

  1. دسته بندی صفحات معرفی کتاب، بیوگرافی محققان و پژهشگران

یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین بخش‌های یک سایت علمی، معرفی کتاب‌هایی است که بار علمی زیادی دارند. دسته بندی کتاب‌ها را می‌توان براساس سن افراد خواننده و موضوعات انجام داد. در حقیقت، دسته بندی کتاب‌ها به معنای مدیریت کامل و جامع موضوعات مهمی است که در حوزه هدف فعالیت آنلاین سایت قرار دارند. نحوه مدیریت صحیح مطالب و موضوعات سایت از چشم کاربران سایت هم دور نمی‌ماند. به طوری که آن‌ها در کمترین زمان می‌توانند به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کنند، بدون آن که نیازی باشد تا زمان زیادی را صرف پیدا کردن مطلب مورد نظر خود باشند.

ساخت سایت علمی با امکانات کامل در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه یا سایت ساز سی فایو

  1. سیستم عضویت کاربران و ایجاد حساب کاربری

به منظور این که کاربران بتوانند مطالب علمی خود را در سایت علمی درج کنند، لازم است تا یک حساب کاربری مختص به خود داشته باشند. در حساب کاربری هر فرد، ابتدا لیست موضوعات مورد علاقه کاربر دریافت می‌شود. سپس، با توجه به موضوعات مورد علاقه، آخرین اخبار و مطالب برای او ارسال می‌شود. در ضمن، افرادی که حساب کاربری دارند، می‌توانند در نظرسنجی‌ها شرکت کنند و به تبادل نظر با سایر افراد بپردازند.

  1. درج نام نویسنده مطالب در پایان هر مطلب علمی

مطالب علمی بدون درج منبع آن‌ها چندان معتبر نیستند و نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. لذا پیش از این که افراد به تغییر و یا نوشتن مطلب علمی بپردازند، باید نام و شناسه کاربری آن‌ها دریافت شود تا بتوانند هر نوع مطلب علمی را به اشتراک بگذارند.

  1. نمایش تاریخچه تغییر و ویرایش محتوای علمی

محتوای علمی در طول زمان دچار تغییر و تحول می‌شود. با توجه به تغییراتی که ممکن است لازم باشد در محتوای علمی انجام بدهید، لازم است تا تاریخچه محتوای علمی برای تمامی خوانندگان مشخص باشد که بدانند این محتوا در چه سالی و در چه ماهی دچار تغییر شده است. برای این که طرح گفته شده را پیاده سازی کنید، باید تمامی امکانات لازم برای ذخیره سازی تاریخچه تغییر محتواها را در سایت در نظر بگیرید.

  1. گالری تصاویر محتوای علمی تصویری

محتوای علمی تنها یک محتوای متنی نیست. برخی از محتواهای علمی را می‌توان تنها با عکس نشان داد. وجود گالری تصاویر در سایت علمی به افراد کمک می‌کند تا هر چه راحت‌تر بتوانند محتوای مورد نظر خود را به اشتراک بگذارند. اگر سایت علمی شما محبوبیت زیادی دارد و روزانه تعداد بالایی عکس در آن آپلود می‌شود، می‌توانید محدودیتی را برای آپلود تصاویر در نظر بگیرید تا پهنای باند سایت ظرفیت نگهداری تصاویر مختلف را داشته باشد.

  1. محیط گفت و گوی مستقیم کاربران درباره هر نوع موضوع علمی

طراحی سایت علمی، یک راه عالی برای ارتباط نظرات بین افرادی است که متمایل هستند در زمینه‌های علمی اقدام به فعالیت کنند. لذا، سایت علمی ایده‌آل باید این امکان را داشته باشد تا افراد به تبادل نظرات و اشتراکات ذهنی خود بپردازند. طراحی محیط گفت و گوی مستقیم کاربران می‌تواند برای سایر افراد هم قابل مشاهده باشد. پیش از این که به طراحی بخش نظرات بپردازید، می‌توانید دو گزینه را در نظر بگیرید که افراد بتوانند انتخاب کنند که نظرات آن‌ها برای تمامی افراد قابل مشاهده باشد یا خیر.

  1. بخش گزارش علمی

گزارش علمی که دانشجویان در کلاس‌های آزمایشگاه به اساتید ارائه می‌دهند، می‌تواند یک محتوای علمی خوب و کاربردی برای افراد باشد. لذا بهتر است در دسته بندی سایت علمی خود، بخشی مخصوص به ارائه گزارش علمی در نظر بگیرید تا افراد بتوانند گزارش‌های خود را ارسال کنند. در بخش گزارش علمی، افراد می‌توانند فایل‌های مختلفی را آپلود کنند و پایه تحصیلی خود را نیز درج کنند. در این بخش، پر کردن فرم پایه تحصیلی می‌تواند دسته بندی جداگانه‌ای برای گزارش‌های علمی باشد.

  1. آخرین خبرها

آخرین اخبار علمی به معنای جدیدترین مطالب علمی است که نظرات کاربران را نسبت به خود جلب کند. آخرین اخبار سایت می‌تواند همان مطالبی باشد که افراد ویرایش کرده اند. آخرین اخبار سایت علمی می‌تواند محتوای تصویری و یا همان گالری تصاویری باشد. با توجه به این موضوع می‌توان دریافت کرد که دسته بندی آخرین اخبار سایت علمی تنها می‌تواند براساس زمان باشد و نوع محتوا در آن بی تاثیر نیست.

  1. پیوندهای ضروری برای مخاطبان سایت

یک سایت علمی می‌تواند مرجع بسیار مناسبی برای پاسخگویی به سوالات درسی و دانشگاهی باشد. لذا، این احتمال می‌رود که کاربران به پیوندهای مختلفی در سایت علمی نیاز دارند. به منظور دسترسی راحت و کامل کاربران به پیوندهای ضروری بهتر است که یک باکس عمودی در صفحه نخست سایت در نظر بگیرید تا با کلیک کردن ماوس بر روی آن‌ها بتوان به سایر مراجع دست پیدا کرد. دقت داشته باشید که تعداد پیوندهای ضروری برای مخاطبان سایت می‌تواند کمتر از ۱۰ پیوند اینترنتی باشد.

  • عضویت در خبرنامه ایمیلی

برخی از افراد تنها می‌خواهند از اخبار علمی سایت شما به طور هفتگی و یا ماهانه بهره‌مند شوند. عضویت در خبرنامه ایمیلی به شما کمک می‌کند تا آن‌‎ها را به خواسته‌شان برسانید. عضویت در خبرنامه ایمیلی تنها برای کاربرانی ممکن است تا به حال در آن عضو نشده اند. لذت در طراحی خبرنامه ایمیلی لازم است این شرط را بگذارید که در صورت غیر تکراری بودن ایمیل، آن‌ها را عضو سایت خبرنامه شما کند.