021-91302553

ساخت سایت آزمون آنلاین

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

برگزاری آزمون‎های مرحله‌ای برای شرکت کنندگانی که از نظر مسافت از محیط آموزشگاه فاصله زیادی دارند، با وجود سایت‌های آزمون آنلاین امکان پذیر شده است. در واقع، طراحی سایت آنلاین به کمک اساتید و معلمان آمده است تا به صورت اینترنتی هم بتوانند در جلسات برگزاری آزمون آنلاین شرکت کنند. به طور معمول، در طراحی سایت آزمون می‌توان نمره شرکت کنندگان را بعد از اتمام مدت محاسبه کرد و بارگذاری نمود. البته مزایای دیگری را هم می‌توان برای یک سایت آزمون در نظر گرفت. شرکت بدون محدودیت افراد و ارائه کلید بعد از اتمام آزمون از سایر امکانات این نوع از سایت‌ها به شمار می‌روند.

امکانات ساخت سایت آزمون آنلاین

ساخت سایت آزمون باید مطابق با نیازهای شرکت کنندگان انجام شود. برای مثال، طراحی سایت آزمون برای شرکت کنندگان مقطع کنکور باید به گونه‌ای انجام شود که بعد از پایان آزمون، گزارش‌های تحلیلی به کاربران ارائه شود. وجود قابلیتی نظیر اطلاع رسانی پیامکی به دانش آموزان نیز می‌تواند بسیار مناسب و کاربردی باشد. سایر قابلیت‌های یک سایت آزمون به شرح ذیل هستند:

  1. تنظیم مدت زمان پاسخ‌دهی به سوالات

افرادی که در آزمون آنلاین شرکت می‌کنند، در یک بازه زمانی می‌توانند پاسخ سوالات خود را در سامانه ثبت کنند. این بازه زمانی برای تمامی شرکت کننده‌ها به یک صورت می‌باشد که از پیش تعیین شده است. لذا در سایت آزمون آنلاین باید این قانون وجود داشته باشد که بعد از اتمام پایان آزمون، هیچ کدام از شرکت کننده‌ها نمی‌توانند که پاسخ‌ها را بفرستند. همچنین، زمانی که مدت پاسخ به آزمون شروع شده است، تمامی افراد مجاز هستند که پاسخ سوالات را ارسال کنند.

زمان بندی مدت زمان پاسخگویی می‌تواند برای هر سوال به صورت جداگانه باشد. به صورتی که شرکت کنندگان بعد از پاسخ به یک سوال می‌توانند پاسخ سوالات بعدی را به ترتیب ارسال کنند.

  1. انتشار آزمون آنلاین با استفاده از پیام‌رسان‌ها

اساتید و معلمانی که در طرح سوالات نقش دارند، می‌توانند زمان انتشار سوالات را از طریق پیام‌رسان‌ها در سیستم برگزاری آزمون اعمال کنند. در واقع، یک ربات برای سایت آزمون در نظر گرفته می‌شود که با استفاده از پیام‌رسان‌ها هم می‌توان زمان انتشار سوالات را تعیین کرد. بعد از شروع زمان آزمون، امکان تعیین پایان آزمون از طریق پیام‌رسان‌ها نیز وجود دارد. این قابلیت برای اساتیدی که به هر دلیلی به اینترنت دسترسی ندارند، بسیار مفید و سودمند می‌باشد.

  1. شرکت یکبار در آزمون برای تمام شرکت کننده‌ها

در حین برگزاری آزمون، شرکت کننده‌ها تنها یکبار می‌توانند در آزمون شرکت کنند. یعنی اگر شرکت کننده‌ای با موبایل به صفحه آزمون دسترسی داشته باشد، تنها می‌تواند در آزمون شرکت کند. افرادی هم که با لپتاپ خود به آزمون دسترسی دارند، فقط مجاز به یکبار شرکت در آزمون می‌باشند. این قانون کلی را باید در ساخت سایت آزمون در نظر بگیرید تا وضعیت دسترسی شرکت کنندگان به یک صورت ثابت باشد.

  1. محاسبه خودکار نمره بعد از اتمام پایان آزمون

آزمون‌های ۴ گزینه‌ای را می‌توان بعد از پایان آزمون به صورت آنلاین تصحیح کرد. در ساخت سایت آزمون بهتر است حالتی را در نظر بگیرید که نمره هر شرکت کننده به صورت جداگانه محاسبه شود و در بخش حساب کاربری آن قرار بگیرد. برای مثال، نمره آزمون ۴ گزینه‌ای ریاضی باید در بخش نمره درس ریاضی فرد قرار بگیرد. در صورتی هم که آزمون ۴ گزینه‌ای مختص به درس دیگری را شرکت کرده اید، باید نمره همان درس در حساب کاربری شما قرار بگیرد. به بیانی ساده، بعد از بررسی نمره هر درس باید نمره‌ها به تفکیک در منوی همان درس قرار بگیرند.

  1. تصادفی سازی نمایش هر کدام از سوالات و پاسخ‌های آن‌ها

به منظور جلوگیری از تقلب برای شرکت کنندگان آزمون آنلاین بهتر است از حالت تصادفی سازی هر کدام از سوالات استفاده کنید. لذا، در هر سایت آزمون باید این قابلیت وجود داشته باشد که سوالات امتحانی به طور رندوم در صفحه شرکت کنندگان به نمایش گذاشته شوند. حتی می‌توان از قابلیتی استفاده کرد که در آن، گزینه‌های پیشنهادی سوال جابجا شوند تا شرکت کنندگان به راحتی نتوانند تقلب کنند.

  1. طرح سوالات به زبان‌های مختلف

افراد در سراسر دنیا به زبان‌های مختلفی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. شرکت کنندگان در آزمون‌های آنلاین نیز می‌توانند به یک یا چندین زبان مسلط باشند. لذا به منظور ساخت سایت آزمون بهتر است سایت را به گونه‌ای برنامه نویسی کنید که افراد به طور همزمان بتوانند یک نوع آزمون را با چندین زبان آزمون بدهند. به طوری که شرکت کنندگان می‌توانند زبان آزمون را تغییر بدهند و پس از آن، امتحان خود را به صورت اینترنتی انجام دهند.

  1. آپلود پاسخ سوال تشریحی

غیر از سوالات ۴ گزینه‌ای، اساتید می‌توانند سوالات تشریحی هم طراحی کنند. در نظر گرفتن آزمون تشریحی در سایت امکانپذیر است. به طوری که شرکت کنندکان برای هر سوال می‌توانند پاسخ خود را به فرمت پی دی اف یا تصویر آپلود کنند. البته محدودیت‌هایی برای آپلود پاسخ تشریحی وجود دارد. یکی از همین محدودیت‌ها، حجم پی دی اف یا تصویر ارسالی است. اگر در این بخش حساسیت نداشته باشید، ممکن است که فضای ذخیره سازی سایت در مدت کوتاهی سر ریز شود و تمامی اطلاعات پاک شوند.

  1. ارائه خدمات پشتیبانی در حین برگزاری آزمون

در طی جلساتی که آزمون‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شوند، افراد می‌توانند سوالات خود را از اساتید مربوطه بپرسند. سوال پرسیدن از استاد راهنما در سایت آزمون هم امکانپذیر است. این قابلیت در قالب خدمات به شرکت کننده‌های آزمون ارائه می‌شود. به طوری که باکس‌های خدمات پشتیبانی در حین برگزاری آزمون فعال می‌شوند و پشتیبان‌ها در کمترین زمان می‌توانند به سوالات شما پاسخ بدهند.

  1. ارائه کارنامه اختصاصی برای والدین، دانش آموزان و اساتید

اگر دانش آموزان در یک آزمون تستی و یا تشریحی شرکت داشته باشند، نمره آن‌ها برای والدین و اساتید ارزشمند است. دلایل اهمیت نمره دانش آموزان برای اساتید و دانش آموزان مشخص است. لذا، به منظور افزایش کارایی سیستم برگزاری آنلاین آزمون‌های تستی و تشریحی لازم است تا سه نوع کارنامه برای افراد شرکت کننده در آزمون ارائه شود. نخستین کارنامه برای خود دانش آموز است که می‌تواند وضعیت پاسخگویی خود را ارزشیابی کند. دومین کارنامه مختص به اساتید است که رتبه دانش آموزان در هر درس مشخص شده است. سومین کارنامه مختص به والدین آن‌ها است که نقاط قوت و ضعف دانش آموزان در آن بررسی شده است.