021-28426860

ساخت سایت معماری

امروزه اکثر افراد پیش از انجام هر کاری، ابتدا به اینترنت سر می‌زنند. طراحی یک وب‌سایت یکی از کم هزینه‌ترین راه‌های تبلیغ کسب و کار شماست. در زمینه معماری، کارشناسان و متخصصان زیادی در حال فعالیت هستند؛ اما آن چیزی که می‌تواند کسب و کار شما را بین رقبا برجسته کرده و تفاوتی ایجاد کند، داشتن یک وب‌سایت حرفه‌ای در این زمینه است.

اگر تخصص شما در معماری بالاتر از چیزی است که مشتری‌ از شما انتظار دارد، عقلانی نیست که فرصت‌های خوبی را که بازاریابی دیجیتال در اختیارتان می‌گذارد، از دست بدهید.  

لازم به ذکر است که در حرفه معماری اصطلاح ” سایت ” به معنای قطعه زمینی است که قرار است بنایی بر روی آن ساخته شود، این سایت تحلیل شده و طراحی سایت پلان معماری انجام خواهد شد. اما در این مقاله مقصود ما تعریف، توضیح و ویژگی‌های طراحی یک سایت اینترنتی معماری می‌باشد.

معمولا ، معماران خدمات حرفه ای برای طراحی سازه های ساختمان های عمومی (ازجمله بیمارستان، هتل و … ) و خصوصی ( مجتمع مسکونی ) ارائه می دهند؛ این جنبه‌ای از حرفه معماری است که در ذهن مردم ایجاد شده. اما باید بدانید که حرفه آنها تنها برای همین هدف تعیین نشده است. یک معمار باید به امنیت، عملکرد و رفاه عمومی مردم، در کنار زیبایی ظاهری ساختمان اهمیت دهد.

طراحی سایت معماری چیست؟

یک معمار خلاق و متخصص، شایسته داشتن یک وبسایت حرفه‌ای، برای تبلیغ تجربه و تخصص خود در صنعت معماری است.

یک سایت در حوزه معماری، محلی است که شما می‌توانید نمونه کار، توصیفات، توضیحات و امکاناتی که ارائه می‌دهید را با دیگران به اشتراک بگذارید.

همچنین می‌توانید پروژه‌های انجام شده، در حال انجام و یا در حال افتتاح را با ارائه توضیحات لازم، با کاربران به اشتراک بگذارید. به این صورت شما دیگر هیچ محدودیت زمانی و مکانی برای ارائه نمونه‌کارهای خود نخواهید داشت.

مشتریان بالقوه از این طریق می‌توانند تا حد زیادی از صحت تخصص شما در این زمینه اطمینان حاصل کرده و همچنین با شما تماس بگیرند و سفارش خود را ثبت کنند.

زمانی که صحبت از طراحی سایت به میان می‌آید، ذهنیت افراد به سمت رنگ، ساختار، شکل ظاهری و فونت و … می‌رود. مواردی مثل فونت و رنگ و … مواردی الزامی برای طراحی سایت هستند، اما در واقع بحث اصلی در طراحی سایت، طرح و داستانی است که در پشت مسائل ظاهری وجود دارد. هر سایتی باید دارای یک سناریو باشد. در حقیقت این سناریو است که به سایت شخصیت می‌بخشد.

واضح است که یک سایت معماری باید در ابتدا دارای عملکرد قدرتمند باشد. توجه به ظاهر و ظریف‌کاری نکته ای مثبت در طراحی سایت محسوب می‌شود، اما ابتدا باید از عملکرد صحیح سایت اطمینان حاصل کرد.

هدف از ساخت سایت معماری چیست؟

مشخص است که مهمترین هدف طراحی وبسایت، کسب درآمد بیشتر می‌باشد. اما در حالت کلی شرکت‌های معماری می‌توانند ۳ هدف از طراحی و ایجاد یک سایت برای کسب و کارشان داشته باشند:

اول: تبلیغات و بازاریابی دیجیتال

دوم: نمایش محصولات و پروژه‌های شرکت

سوم: افزایش میزان فروش تجهیزات و همچنین دریافت پروژه‌های بیشتر

اینها معمول‌ترین اهدافی هستند که شرکت‌ها از راه اندازی سایت اینترنتی دارند.

لازم به ذکر است که رسیدن به این اهداف، علاوه بر راه اندازی یک وب‌سایت، نیاز به تداوم، به روزرسانی و سئو دارد.

هرچقدر در نتایج گوگل به رتبه بالاتری دست پیدا کنید، احتمال جذب مشتریان بیشتر، و در نتیجه سفارش و فروش بیشتری خواهید داشت.

بهتر است راه‌اندازی وب‌سایت خود را به متخصص بسپارید.

سایت شما معمولا نخستین محلی است که کاربر با شما آشنا خواهد شد. به صورت جزئی‌تر ، صفحه اول سایت، اولین جایی است که کاربر حضور پیدا می‌کند. در صورتی که او از مدل وب‎سایت شما و مطالبی که ارائه داده‎اید راضی باشد، به صفحات دیگر نیز سر می‌زند و راه تماس با شما را پیدا می‌کند. حتی اگر در وهله اول متقاعد به تماس با شما نشده باشد، شبکه‎‌های اجتماعی شما را دنبال خواهد کرد. 

در مقابل اگر کاربر سبک و سیاق سایت شما را نپسندد، به سرعت از آن خارج شده و دیگر بازنمی‌گردد. همچنین تجربه منفی از برند و شرکت شما در ذهن او باقی خواهد ماند.  

سایت‌سازها نیز هستند که با ارائه قالب‌های آماده شرکتی و فروشگاهی با کمترین هزینه برای شما سایت راه‌اندازی می‌کنند. اما ممکن است خدمات قالبهای آماده برای شما محدود بوده و نیازمند تغییر و اضافه کردن امکانات دیگری باشد.

پس مطمئن‌ترین راه برای راه‌اندازی و طراحی یک وب‌سایت معماری، استخدام یک شخص یا تیم حرفه‌ای و متخصص در زمینه طراحی سایت است.

ویژگی‌های بهترین سایتهای معماری

 1.   بهترین سایت‌های معماری، به ارائه دقیق و کامل امکانات و خدماتی که ارائه می‌دهند می‌پردازند. حال این خدمات ممکن است طراحی سایت پلان معماری بیمارستان، هتل، مجتمع مسکونی و … باشد.
 2.   قطعا نیاز است که یک شرکت معماری، پروژهایی که تاکنون انجام داده است را به عنوان رزومه کاری خود در وب‌سایت نمایش دهد.
 3.   یک سایت معماری خوب می‌تواند فایل‌هایی کاربردی برای استفاده دانشجویان و افزایش اطلاعات مخاطبین در اختیار ایشان قرار دهد.
 4.   قرار دادن لیستی از پروژه‌های موجود در سایت می‌تواند موثر باشد، به این منظور که افرادی با توانایی بالا در حوزه‌های مربوطه درخواست داده و به همکاری بپردازند. مثلا اگر پروژه‌ای که در دست دارید، پروژه تحلیل یک سایت (زمینی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد) و طراحی پلان یک هتل برای آن است؛ آن را در لیست پروژه‌های خود قرار دهید تا افرادی که در این زمینه توانایی و مهارت برای همکاری را دارند به شما ملحق شوند.
 5.   بطور کلی آموزش بخش مهمی از هر وب‌سایت است. زیرا ارزشی برای مخاطب ارائه می‌کند. ارائه ارزش باعث ماندگاری و وفاداری مخاطب به برند شما خواهد.

مخاطب وفادار، حتی اگر مشتری کسب و کار شما نباشد، تبلیغ خوبی برای برندتان خواهد بود.

به همین دلیل، به منظور داشتن یک وبسایت موفق ، قسمتی از آن را به ارائه آموزش به صورت متنی، ویدئو کلیپ و یا عکس و … اختصاص دهید.

نکات مهم در طراحی سایت معماری

سایت معماری شما، مرکز آنلاین شما خواهد بود. در فضای دیجیتال ابتدا سایت است که شخصیت برند شما را تعریف می‌کند. همانقدر که به دفتر کار حضوری خود اهمیت می‌دهید، باید به برای سایت خود نیز ارزش قائل شوید.

۱٫کاربر پسند بودن

یک سایت نباید به گونه‌ای باشد که مخاطب به محض وارد شدن به صفحه اصلی آن، احساس کند دوست ندارد وقتش را صرف مطالب آن کند. یک سایت معماری موفق، ظاهری کاملا ساده و زیبا با چیدمان مناسب دارد.

راحتی کار با یک سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. مخاطب باید بتواند به راحتی به اطلاعاتی که می‌خواهد دست پیدا کرده و با شرکت معماری شما ارتباط برقرار کند.

همچنین، همانطور که پیش‌تر گفتیم، صحت عملکرد فنی یک سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. مواردی نظیر سرعت بارگذاری عالی در کنار ظاهری زیبا، طراحی شده با اصول کاربرپسند،  خدماتی است که یک تیم طراحی سایت حرفه‌ای در اختیار شما قرار خواهد داد.

۲٫جذب ترافیک بیشتر

یک سایت موفق، سایتی است که کاربر با وارد شدن به آن، زمان بیشتری را صرف بررسی اطلاعات و صفحات آن می‌کند. اگر بتوانید سایتی طراحی کنید که کاربر را وادار به ماندن کند، مقدار زیادی اعتبار برای خود ایجاد کرده و ترافیک بیشتری را از جستجو جذب می‌کنید.

 1. اهمیت سئو

SEO یا Search Engine Optimization یکی از مهمترین مباحث در راه‌اندازی سایت اینترنتی معماری، مبحث سئو و یا به تعبیر ساده‌تر ، بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. وقتی شما سایت خود را برای موتورهای جستجوی گوگل بهینه می‌کنید، گوگل به شما اعتبار بیشتری اختصاص داده و سایتتان را در کلمه کلیدی موردنظر به رتبه بالاتری ارجاع می‌دهد. به زبان ساده‌تر، طی فرآیندی که ذکر شد، کاربران بیشتری به سایت شما سرمی‌زنند و شانس دیده شدن بیشتری دارید؛ در نتیجه از بین آنها تعداد بیشتری مشتری جذب خواهد شد.

بطور مثال، اگر شخصی عبارت ” طراحی سایت معماری هتل” را در مرورگر سرچ کند، و شما از لحاظ اصول سئو، در این کلمه اعتبار بالایی داشته باشید، سایت شما را جز اولین نتایج و در صفحه اول مشاهده خواهد کرد.

سئو دارای یک سری اصول می‌باشد. رعایت این اصول در ابتدای راه‌اندازی سایت و سپس در زمان فعالیت آن، باعث می‌شود شما جایگاه بهتری در نتایج گوگل داشته باشید.

در این باره بهترین کار این است که سئو را به متخصصین این امر بسپارید تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

۴٫اعتماد تجاری

اصلی به نام اصل اعتماد می‌گوید، هیچ شخصی به سایتی که طراحی آن حرفه‌ای نباشد اعتماد نمی‌کند.

ممکن است شما به عنوان یک شرکت معماری بسیار معتبر و متخصص مشغول به کار باشید، اما اگر طراحی سایت شما حرفه‌ای نباشد، هیچ‌کس به شما اعتماد نخواهد کرد.

پس در انتخاب شرکت مناسب برای طراحی دقت کنید.

 1. گرافیک جذاب

خود شما به عنوان معمار به خوبی می‌دانید که ظاهر و گرافیک یک کار تا چه حدی می‌تواند در ذهن مخاطب تاثیرگذار باشد. داشتن عکس‌های گرافیکی و جذاب و همچنین با کیفیت در وبسایت، یکی از مهمترین ویژگی‌های یک سایت معماری می‌باشد. همچنین دقت داشته باشید که عکس‌ها باید در جای مناسب خود به کار گرفته شوند.

 1. خوانا بودن نگارش سایت

مخاطبین سایت معماری، به دنبال مطالب تخصصی، سنگین و گنگ نیستند؛ درنتیجه نگارش سنگین باعث آزرده شدن آنها و سپس خروجشان از سایت خواهد شد.

مطالب سایت، باید به بهترین نحو چیدمان شوند. علاوه بر این، اطلاعات باید به بخش‌های کوچکتر تقسیم شده و دارای تیتر و زیرتیتر باشند تا مخاطب به راحتی بتواند آن را مطالعه کرده و با آن ارتباط برقرار کند.

هزینه‌های راه‌اندازی سایت معماری

مواردی که بطورکلی برای راه‌اندازی سایت می‌تواند هزینه‌بردار باشد را می‌توانید در زیر ببینید:

دامنه (Domain)

هاست ( محل ذخیره‌سازی سایت)

هزینه طراحی سایت

هزینه تولید محتوا برای سایت

هزینه سئو سایت

هزینه پشتیبانی سایت

اکنون بطور خلاصه به جزئیات هریک از موارد بالا خواهیم پرداخت.

 1. دامنه سایت

دامنه سایت همان آدرسی است که به سایت شما منتهی می‌شود. دامنه با پسوندهای مختلفی شناسایی می‌شود. دامنه بصورت یک ساله و یا پنج ساله قابل اجاره است. تا زمانی که شما بهای اجاره آن را پرداخت کنید، متعلق به سایت شماست و در غیر این‌صورت از دسترسی شما خارج شده و به مالک دیگری اختصاص می‌یابد.  

حدود هزینه دامنه با پسوند .ir در مدت زمان یکساله ۵۹۰۰ تومان است و با پسوند .com مقدار ۱۵۰  هزارتومان خواهد بود.

پسوندهای دیگری از جمله .info ، .co ، .org ، .net و … نیز با هزینه‌های متفاوت وجود دارد.

۲٫هاست یا سرور

هاست قسمتی از یک سرور است که بصورت شبانه‌روزی روشن بوده و به اینترنت جهانی متصل می‌باشد. درصورتی که اطلاعات سایتتان را بر روی هاست قرار دهید، وبسایت شما در سراسر جهان قابل در دسترس قرار خواهد گرفت و مشتریان و آشنایان و … با واردکردن آدرس سایت در مرورگر می‌توانند وارد سایت شده و به تمامی امکانات و محصولات دسترسی داشته باشند.

هزینه هاست بصورت ماهیانه یا سالیانه محاسبه می‌شود.

هزینه هاست با توجه به حرفه‌ای یا معمولی بودن سرویس آن می‌تواند به مقدار زیادی تفاوت قیمت داشته باشد. در یک ماه هاست می‌تواند از حداقل مقدار ۱۰ هزارتومان تا بیش از ۱۰۰ هزارتومان هزینه داشته باشد.

 1. طراحی سایت

هزینه طراحی سایت می‌تواند بر اساس میزان نیاز به متدها و تکنیک‌های برنامه‌نویسی متفاوت باشد.

تفاوت هزینه بین طراحان بسیار زیاد است و نمی‌شود به همه آنها پرداخت. اما در اینجا می‌توانیم به تعدادی از عواملی که در تعیین هزینه طراحی سایت موثرند اشاره کنیم.

الف. استفاده از CMS اختصاصی و سفارشی، یا استفاده از CMS آماده مانند وردپرس و جوملا و …

ب. قالب سایت یا طراحی گرافیک و دیزاین اختصاصی

ج. امکانات تخصصی برای سایت معماری

د. امنیت طراحی

و. پشتیبانی

گستردگی قیمت طراحی سایت بسیار بالاست بطوریکه از مقدار ۱۰۰ هزارتومان تا ۱۰ میلیون تومان در بازار دیده می‌شود.

 1. تولید محتوا

محتوا یکی از اصلی‌ترین و پایه‌ای ترین قسمتهای یک سایت است. سایت بدون محتوا ، در بین رقبا هیچ حرفی برای گفتن ندارد. هر سایت با توجه به نیاز خود باید روزانه به تولید محتوا و انتشار آن بپردازد. تولید محتوا نیازمند دانشی به همراه مهارت و تجربه است.

هزینه تولید محتوا براساس مهارت و توانایی کارشناس محتوا متفاوت است.

بطور خلاصه:

بازنویسی ( ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ کلمه) : ۵۸ هزارتومان

ترجمه انگلیسی ( ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ کلمه ) : ۸۴ هزارتومان

تالیف ( ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ کلمه ) : ۱۱۵ هزارتومان

رپورتاژ ( ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ کلمه) : ۳۰۰ هزارتومان

با این‌حال تفاوت قیمت زیادی در بین سایتها و شرکتهای مختلف وجود دارد.

۵٫سئو

هزینه سئو می‌تواند با توجه به سختی یا آسانی پروژه متفاوت باشد. همچنین زمانی که هر کارشناس برای پروژه صرف می‌کند می‌تواند متفاوت باشد.

برای سئو داخلی سایت معمولا مقداری متغیر بین ۲۵۰ هزارتومان تا ۳ میلیون تومان از مشتری درخواست می‌شود.

۶٫پشتیبانی

پشتیبانی با در بر داشتن خدماتی مانند : بررسی روزانه و ماهانه گوگل، به روزرسانی کدنویسی و قالب، چک خطاهای سایت، پیکربندی منظم سرعت و امنیت سایت، بررسی مسیر حرکت برای اعضای سایت و بررسی پیشرفت سایت در گوگل؛ می‌تواند هزینه‌ای بین ۲۵۰ هزارتومان یا ۱ میلیون تومان داشته باشد.

شاید اکنون این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که آیا راه‌اندازی یک سایت معماری با این هزینه‌‌ها ارزشش را دارد؟

سایتی که طراحی می‌شود یقینا توانایی بازگرداندن هزینه را خواهد داشت؛ پس هیچ دلیلی برای نگرانی هزینه‌هایش وجود ندارد.

حتما پیش آمده که هزینه بسیار زیادی را صرف تبلیغ در جاهای نامناسب از جمله مجلات تبلیغاتی چاپی و … می‌کنید که در حقیقت بازدهی لازم را نیز به همراه نمی‌آورد؛ اما راه‌اندازی یک سایت مشخصا درآمدی بیشتری از هزینه خواهد داشت.