تیم پشتیبانی سی فایو
تفاوت بسته های اقتصادی و ویژه سایت ساز سی فایو
آذر 18, 1397
کسب درآمد اینترنتی
راه اندازی کسب و کار اینترنتی با 20 ایده پولساز در سال 2020 + پکیج آماده ایده
آذر 18, 1397

راهنمای شروع کسب و کار اینترنتی (ایده پردازی)

ایده برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راهنمای شروع کسب و کار اینترنتی (ایده پردازی)

این روز‌ها خیلی از افراد به این فکر می‌کنند که چگونه می‌توانند یک کسب‌و‌کار اینترنتی برای خودشان ایجاد کنند و از آن کسب درآمد داشته باشند. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای شروع یک کسب‌و‌کار ایده‌ی اولیه‌ی آن است. به زبانی دیگر، اینکه می‌خواهید دقیقا چکار کنید و از چه چیزی درآمد کسب کنید.

همچنین افراد زیادی هستند که ایده‌های زیادی در سر دارند و شاید هیچ وقت آن‌ها را به مرحله‌ی اجرا نرسانند. در موضوع کسب‌و‌کار، ایده‌پردازی جایگاه بسیار مهمی دارد. همچنین ایده‌پردازی فقط محدود به شروع کار نمی‌شود.

برای ایده پردازی می توانید با گشت و گذار در اینترنت و مشاهده کسب و کارهای موفق از آنها الگو برداری کنید.

در چه زمینه‌ای کار کنیم فروشگاه آنلاین بسازیم؟

در ابتدا باید زمینه‌ی کاری خود را مشخص کنید. هر کسب‌و‌کار برای اینکه موفق باشد، باید بر اساس نیاز‌های جامعه درست شده باشد. بسیاری از کسب‌و‌کار‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگی که هم‌اکنون بر بستر اینترنت در حال فعالیت هستند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برای مثال با شروع گسترده‌شدن شبکه‌های ارتباطی و اینترنت، شرکت‌های بزرگی مانند گوگل شروع به ساخت موتور جستجو کردند تا بتوانند مطالب این شبکه‌ی بزرگ جهانی را دسته‌بندی بکنند.

امروزه بیشتر چیز‌هایی که در اطرافمان می‌بینیم با تکنولوژی ترکیب شده‌اند. برای مثال، در سال‌های گذشته برای کارهایی مانند سفارش غذا، گرفتن آژانس، خرید وسایل و … مجبور بودیم تا از خانه خارج شویم و وقت بسیار زیادی را صرف آن بکنیم. اما امروزه به سادگی و با تلفن همراه خود می‌توانیم بسیاری از این کار‌ها را انجام دهیم. پس برای اینکه کسب‌و‌کارمان موفق باشد، بهتر است که با جامعه پیش برویم.

اما شاید به نظر برسد پیدا کردن نیاز‌های جامعه چندان هم آسان نباشد. برای این کار باید به اطراف خود نگاه کنید و ببینید چه مشکلاتی بر سر راه مردم وجود دارد. همچنین می‌توانید از اطرافیان پرسش و پاسخ کنید و داده‌هایی را که به دست می‌آورید تحلیل کنید تا به یک نتیجه مطلوب برسید. برای مثال، استارتاپ ایرانی «بقچه» از مردم یک محله پرسید که دوست دارید چه چیزی را بتوانید به صورت آنلاین تهیه کنید و در نتیجه به ایده‌ی سفارش آنلاین نان رسید.

ایده برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

تقلید از ایده‌های موجود

در دنیای کسب‌و‌کار، گاهی تقلید اصلا چیز بدی نیست و یا حتی شاید بتواند به درآمد بالایی منجر شود. بسیاری از کسب‌و‌کار‌ها هستند که در مورد کسب‌و‌کار‌های دیگر تحقیق می‌کنند و سپس ایده‌های آن‌ها را تقلید و از آن‌ها الگوبرداری می‌کنند. این تقلید می‌تواند از نمونه‌های خارجی و یا حتی نمونه‌های داخلی باشد. البته توجه کنید این الگوبرداری باید طوری باشد که مشتری دلیلی برای ترجیح دادن سرویس شما نسبت به سایر رقبا داشته باشد.

بهترین تقلید هایی که خروجی خوبی داشته اند، مثلا اسنپ کپی اوبر، تاچ سی و تاپ سی و ماکسیم و … هم همه دارن یک کار مشخص انجام می دهند آنهم درخواست خودرو، بامیلیو و دیجی کالا هم کپی فروشگاه های آنلاین بزرگ دنیا هستند. پس تقلید کار بدی نیست نحوه ی انجام آن ایده اهمیت بسیار زیادی دارد.

مشکل چیز‌های موجود را حل کنید: شاید کمی برایتان عجیب باشد، ولی لزومی ندارد ایده‌ای که به کسب‌و‌کار تبدیل می‌شود کاملا جدید باشد! می‌توانید به دنبال مشکلات موجود در سرویس‌های موجود بگردید و با حل کردن آن‌ها، یک مدل بهتر از آن‌ها را بسازید. البته توجه کنید که باید به دنبال مشکلات مخفی، ولی بزرگ باشید تا بتوانید به راحتی رقبا را کنار بزنید.

طرح‌های موجود را ترکیب کنید: بسیاری از سرویس‌های مشابه در اطراف وجود دارد، ولی هیچ کدام کامل نیستند. می‌توانید نقاط قوت آن‌ها را با هم ترکیب کنید و یک سرویس متفاوت بسازید.

داخلی‌سازی کنید: در کشور‌های پیشرفته می‌توانید به دنبال ایده‌های بسیار زیادی بگردید که نمونه داخلی ندارند. می‌توانید این ایده‌ها را بیابید و آن‌ها را به صورتی گسترش دهید که مناسب اکوسیستم استارتاپی ایران باشد.

متفاوت فکر کنید!

برای اینکه ایده‌ای موفق و متفاوت بسازید، باید متفاوت فکر کنید. می‌توانید با یک طوفان فکری شروع کنید. یک کاغذ کنار دستتان بگذارید و هر چه را که به ذهنتان می‌رسد بدون قضاوت و محدودیت بنویسید. در آخر می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید و به بهترین ایده‌ها برسید.

 

چه مشکلاتی دارید؟

فکر کنید و ببینید چه مشکلاتی دارید. مثلا اگر در یک روز گرم تابستان گرسنه باشید و غذایی پیدا نکنید، می‌توانید به ایده‌هایی مثل یک سرویس غذای آنلاین (مانند اسنپ‌فود و ریحون) برسید. یا اینکه اگر به دنبال فروش خانه و یا اتومبیل هستید، می‌توانید ایده‌هایی مانند آگهی‌های اینترنتی (مانند دیوار و شیپور) را طراحی کنید. یا اگر دورو اطراف شما خشکشویی وجود ندارد می توانید برای محله خود و محله های اطرافتان خشکشویی آنلاین راه بیندازید.

در پستی جامع ایده ها، کسب و کارها و استارتاپ هایی که می توانید با سی فایو بسازید را مفصل توضیح خواهیم داد.

 

چه آرزو‌هایی دارید؟

فکر کنید و ببینید چه آرزو‌هایی دارید که به شما حس خوبی می‌دهد؟ اگر عکاسی دوست دارید، چرا به دنبال یک ایده‌ی فروش عکس نیستید؟ نوشتن دوست دارید؟ پس بهتر است یک وبلاگ بسازید و شروع به نوشتن کنید. مسافرت دوست دارید؟ می‌توانید یک سرویس گردشگری بسازید!

 

آینده را پیش‌بینی کنید

هر روز اخبار تکنولوژی را پی‌گیری کنید و به این فکر کنید که آینده به کدام سمت می‌رود و چه چیز‌های جدیدی ممکن است ساخته شود؟ اینگونه می‌توانید اولین کسی باشید که یک ایده را پیدا می‌کنید. توجه داشته باشید که چون ایران کمی از کشور‌های پیشرفته فاصله دارد، پس بسیاری از ایده‌ها می‌تواند برای این اکوسیستم هم جدید باشند.

 

پرس‌و‌جو کنید

موضوعات مورد علاقه خودتان را پیدا کنید و در مورد آن با دیگران گفتگو کنید. برای مثال اگر دوچرخه‌سواری دوست دارید، به یک فروشگاه دوچرخه و یا یک پیست بروید و با مشتریان، فروشندگان و ورزشکاران صحبت کنید. شاید فروش لوازم یدکی دوچرخه در منقطه و شهر شما جواب بدهد این را با پرس وجو و بررسی می توانید بدست بیاورید.

 

در زمینه‌های مورد تخصص خودتان بگردید

بهترین روشی که می‌توانید با آن به یک ایده‌ی خوب برای شروع برسید، این است که بر روی خودتان تمرکز کنید. فکر کنید از تمام چیز‌هایی که بلد هستید چگونه می‌توانید استفاده کنید. برای این کار شاید لازم باشد تا مهارت‌های خودتان را بهبود دهید و کمی جستجو کنید. برای مثال طراح وب هستید؟ خب می‌توانید یک وبسایت برای طراحی وب بسازید.

 

ساخت سایت با سی فایو

کیفیت ایده کسب و کار

بعد از اینکه یک ایده پیدا کردید، باید از خودتان بپرسید که آیا ایده‌تان قابل اجراست یا نه. برای مثال ممکن است ایده‌ی راه‌اندازی یک آژانس فضایی در عصر حاضر چندان درآمد‌زا نباشد! باید ببینید ایده‌ای که دارید تا چه حدی نیاز مصرف‌کنندگان مختلف را برطرف می‌کند.

ممکن است حتی ایده‌ی شما قابل اجرا باشد و پس از سرمایه‌گذاری روی آن و گذشت زمان، متوجه شوید که آن ایده چندان هم کارآمد نیست. اینگونه هم سرمایه و هم وقت خودتان را هدر داده‌اید. با کمی تحقیق و پرس‌و‌جو در مورد بازار می‌توانید جلوی خسارت‌های آینده را بگیرید. البته توجه داشته باشید که زیاد سخت نگیرید! هر ایده‌ای ممکن است عجیب باشد، ولی شاید همان ایده بتواند خیلی چیز‌ها را متحول کند…

ایده کسب و کار

کتاب تست مامان

مردم می‌گن نباید از مامان‌تون بپرسین که ایده‌تون خوبه یا نه. آره یه جورایی درست می‌گن ولی اونایی که این حرف رو می‌زنن نکته‌ی اصلیِ ماجرا رو متوجه نشدن. شما در واقع نباید ازهیچ کس درباره‌ی خوب یا بد بودنِ ایده‌تون سوال کنین. حداقل نه با این کلمات. کافیه این سوال رو بپرسین و تو جوابش مامان‌تون (چون خیلی دوست‌تون داره) بیشتر از همه بهتون دروغ می‌گه؛ در کل این سوال، سوالِ درستی نیست و هر کسی رو تشویق می‌کنه که تا حدی تو جواب‌اش دروغ بگه.

هیچ کس وظیفه نداره حقیقت رو به ما نشون بده. این وظیفه‌ی ماست که پیداش کنیم و روشِ رسیدن به حقیقت پرسیدنِ سوال‌های مناسبه.

تستِ مامان یه سری قانونِ ساده‌، برای طراحیِ سوال‌های مناسب و خوبه؛ سوال‌هایی که حتی تو جوابشون مامانا هم نتونن بِهِمون دروغ بگن، چه برسه به مشتری‌ها. کتاب تست مامان را برای راستی آزمایی ایده هایتان بخوانید و بکار ببندید.

خلاصه کتاب تست مامان را از اینجا بخوانید

راز گوشه های بازار را جدی بگیرید ! گوشه های بازار بهترین نقطه برای شروع است

نیچ مارکت Niche Market را شنیده اید ؟ ما به آن گوشه ی بازار می گوییم جاییکه خیلی شلوغ و پلوغ نیست اما می شود کسب و کار پر رونقی را در آنجا شروع کرد بقول ما مشهدی ها چراغ خاموش اما پر بنیه و پر درآمد، به عبارت دیگر نیچ مارکت بخش کوچک و ویژه ای از بازار است که محصول یا خدماتمان را برای برآوردن نیازهای مشتریان آن بخش متمرکز می کنیم.

نیچ مارکتینگ یک استراتژی کارآمد برای کسب و کارهای کوچکی است که می خواهند با صرف بودجه کم، محصول یا خدماتشان را به بخش خاصی از بازار معرفی کرده، به فروش برسانند و شانس خود را برای زنده ماندن در رقابت با شرکت های بزرگ افزایش دهند. خیلی ها و به ویژه استارتاپ ها به نیچ مارکت ( یا نیش مارکت ) تنها بعنوان راهبردی برای ورود به بازار، معرفی محصول به مشتری و دریافت بازخورد نگاه می کنند؛ در حالی که این رویکرد در سازمان های بزرگ و با جریان درآمدی بالا هم به دفعات و برای افزایش حاشیه سود مورد استفاده قرا می گیرد.

به عنوان مثال اگر شما بخواهید یک وب سایت فروشگاهی راه اندازی کنید یک حالت این است که یک فروشگاه با دسته بندی های فراوان از هرچیزی که بفکرتان می رسد را روی فروشگاه قرار دهید در این حالت شما چندین مشکل جدی خواهید داشت اول تامین کالاست، دوم بارگزاری آنها روی سایت و سوم تولید محتوای جذاب برای این محصولات است. و نکته ی مهمتر از همه سئو کردن سایت برای تک تک این محصولات کار را برای شما غیر ممکن خواهد کرد.

پیشنهاد ما براساس تجربه این است که راه اندازی فروشگاه در یک زمینه خاص چند صدبرابر فروشگاه در زمینه های مختلف بازدهی خواهد داشت. اگر شما برادر، پدر یا دوست و آشنایی دارید که تامین کننده ی لوازم یدکی خودرو است طراه اندازی یک فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو برای شما یک مزیت است . تازه گزینه ی بهتر این است که لوازم یدکی یک برند خاص یا یک یا چند مدل اتومبیل خاص را روی سایت قرار دهید و بتدریج محصولات و برند های بیشتری را به فروشگاه آنلاین خود اضافه کنید.

 

فروشگاه تیپ تیک

مثال اول سایت tip-tik.com :

مهندس صادقی که از مشتریان خوب ما در سایت ساز سی فایو هستند، بدلیل اینکه یکی از اقوام نزدیکشان از تامین کنندگان بزرگ پوشاک مشهد بودند، مهندس صادقی از این فرصت استفاده کرد و یک فروشگاه آنلاین حرفه ای در زمینه پوشاک راه اندازی نمود، آدرس سایت آقای صادقی تیپ تیک دات کام است، کار جالب آقای صادقی این است که برای شروع الویت خود را روی پوشاک کودکان قرار دادند.

نوزده دات کام

مثال دوم سایت noozdah :

آقای بخارایی یکی از بهترین و فعال ترین مشتریان سی فایو هستند که یک فروشگاه آنلاین بسیار جذاب و حرفه ای در زمینه فروش محصولات چرم راه اندازی نمودند. آقای بخارایی داستان جالبی دارد، ایشان در ابتدا برای شروع کار با هزینه کم یک وب سایت فروشگاهی طراحی کردند کار درستشان این بود که به جای تمرکز روی بخش های فنی سایت و گرافیک عجیب و غریب یک سایت فروشگاهی فوری راه اندازی کردند تا هم بازار را بشناسند و هم مشتری خود را پیدا کنند تمرکز آقای بخارایی روی محصولات چرم بود و همین تمرکز منجر به این شد تا هم بتوانند بخوبی محصول را تامین کنند و هم رفته رفته آنرا گسترش دهند.

پس اگر می خواهید یک کسب و کار اینترنتی یا فروشگاه آنلاین بسازید یک شاخه خاصی که در آن مزیت رقابتی دارید را انتخاب کرده و تمرکز خود را روی سئو کردن سایت روی آن محصول بگذارید، بالاخره توان انرژی و سرمایه افراد برای شروع یک کسب و کار محدود است پس چه بهتر که این سرمایه در جای درستی سرمایه گذاری شود.

 

کسب درآمد از اینترنت بدون سرمایه هم امکان پذیر است ؟ با چه ایده ای کسب درآمد اینترنتی را شروع کنم؟

 

شما می توانید با راه اندازی یک وب سایت در محدوده منطقه یا شهرتان ایده خود را تست کنید و چنانچه آن ایده از ظرفیت خوبی برخوردار بود رفته رفته آنرا گسترش دهید، ایده هایی که می توان برای شروع در هر شهری آنها را بصورت آزمایشی شروع کرد عبارتند از خشکشویی آنلاین شهر شما، خدمات اتومبیل مثل تعویض روغن آنلاین و یا کارواش سیار اینترنتی، تحویل صبحانه و یا میوه بصورت آنلاین، پیک موتوری، سرویس حمل و نقل اشتراکی و ده ها ایده دیگر که هرکدامشان در سطح کشور تبدیل به بزرگترین استارتاپ حوزه خود شدند را شما نیز می توانید در سطح منطقه یا شهرستانتان اجرا کنید.

هیچ وقت این جمله را فراموش نکنید بقول ردهافمن اگر محصول اولیه شما موجب شرمساریتان نشود نشان دهنده این است که خیلی دیر شروع کردید! یا بقول سایمون سینک، رویای بزرگ داشته باشید ولی با قدم های کوچک شروع کنید، مهمتر از هرچیزی این است که شـروع کنید.

 

یک سوال مهم !

من دانش برنامه نویسی یا طراحی سایت ندارم، چگونه می‌توانم وبسایتی راه‌اندازی کرده و کسب درآمد از اینترنت را آغاز کنم؟!

جای هیچ‌گونه نگرانی نیست! همه که مهارت برنامه نویسی و طراحی وبسایت از پایه ندارند. اما این به این بدان معنا نیست که باید بیخیال کسب درآمد از اینترنت و راه‌اندازی کسب و کار آنلاین شوند.
با کمک سی فایو و سرویس های سایت ساز می‌توان به این مهم دست یافت. یعنی بدون دانش برنامه‌نویسی وبسایت خود را طراحی کنید و بسازید.

مثلا اگر می خواهید فرض مثال خشکشویی آنلاین در آمل راه اندازی کنید می توانید برای شروع با نمونه های آماده سی فایو یک خشکشویی آنلاین در آمل راه اندازی نمایید. یا اگر در شهر شما رفت و آمد به شهرهای حاشیه زیاد است و خیلی از افراد برای تحصیل و یا کار اداری و پزشکی به شهرهای اطراف می روند و گذشته از این دوست دارند که در مسیر رفت و برگشت مثلا آمل به نور ماشین خود را پر کرده و از این راه کسب درآمد کنند، شما می توانید با نمونه آماده سی فایو، یک کسب و کار حمل و نقل اشتراکی در شهر خود راه اندازی نمایید.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی با سایت ساز و فروشگاه ساز سی فایو:

سایت ساز سی فایو یک سرویس آنلاین است که به شما کمک می کند تا هر کسب و کاری که مایل باشید را در کمتر از 59 ثانیه طراحی و راه اندازی اولیه کنید، همانطور که می دانید بخش اصلی شروع یک کسب و کار آنلاین داشتن وب سایت است و سی فایو این مرحله را بسرعت و با کیفیت برای شما آماده می نماید. سی فایو در بخش نمونه سایت ها و نمونه قالبها بیش از 90 مدل آماده از بهترین های دنیا را برای انتخاب در اختیار کاربر قرار می دهد.

ویژگی دیگر سی فایو تست 7 روزه است، شما می توانید فروشگاه آنلاین مورد نظرتان را برای 7 روز بصورت رایگان طراحی و راه اندازی کنید و در صورت تمایل نسخه اصلی آنرا فعال کنید.

 

 

فیلمی کوتاه از مراحل ساخت سایت با سی فایو:

محتوای جذاب راه اندازی کسب و کار اینترنتی با 20 ایده جذاب را بخوانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + دو =